Турійська селищна рада територіальна громада
Волинська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Вперше на  Волині виявлено карантинного шкідника – американського  білого метелика  

Дата: 16.09.2021 11:23
Кількість переглядів: 683

Фото без описуНа території нашої області (у минулому році в Рожищенському районі, а в цьому у Ковелі і Луцьку)  було виявлено американський білий метелик (АБМ). Цей карантинний шкідник на території  Волині  виявлено вперше.

Американський білий метелик  пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Основна ознака пошкодження наявність на деревах павутинних гнізд. 

У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 12м.   Фото без опису  

Американський білий метелик білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Кожна самка відкладає за різними даними від 300 до маже 2000 яєць. Але в середньому плодючість самки – 400800 яєць. Гусениці мають забарвлення від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені. Доросла гусениця завдовжки 2540 мм. Заляльковується та зимує шкідник в тріщинах під корою дерев, в сухому листі, рослинних рештках, тріщинах будівель, парканів, у ґрунті (на глибині 1,53 см). Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами.

Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. 

Заляльковуються в різних захищених місцях. У липнісерпні відбувається літ метеликів другого покоління, яке, як правило, є більш чисельним. Самки відкладають 2000–2300 яєць. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні–вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. Личинки, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10–15 річного віку. В прохолодну й дощову погоду спостерігається масова загибель гусениць від ядерного поліедрозу та гранульозу. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче –30 °С.

Поширюється шкідник перельотами і за вегетаційний період може переміститися на 25–40 км, в основному по направленню вітру. Гусениці переносяться повітряними потоками, а здатність їх голодувати протягом 2 тижнів призводить до того, що вони в пошуках їжі можуть переміщатися в різні райони, потрапивши в транспортний засіб, та, виживши, дають початок новим вогнищам. 

У випадку виявлення американського білого метелика необхідно здійснювати заходи щодо його знищення:

 збір та знищення гусениць та кладок яєць;

обрізку гілок з гніздами гусені, які необхідно спалювати у спеціально відведених місцях;

-  очищення дерев від нашарування кори;

-  знищення рослинних решток;

перекопування пристовбурових кругів в садах парках та на присадибних ділянках;

-  масовий вилов за допомогою феромонних пасток та ловчих поясів;

винищувальні методи: 2–3-кратна обробка гусені 1–2-х поколінь інсектицидами з інтервалом 7–10 днів препаратами Карате, 5% к. е. (0,2–0,4 л/га); Дімілін, 25% с. п. (0,1–0,2 кг/га); Фосбецид, 50% к. е. (0,5–1,5 л/га) тощо. Витрати робочого розчину – 2–10 л на 1 дерево, залежно від розміру крони та біопрепаратами  в період  відродження гусениць згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні». 

При роботі з пестицидами необхідно суворо дотримуватись регламентів застосування препаратів, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.

У разі підозри на виявлення даного шкідливого організму звертайтесь за адресою:   

смт Турійськ, вул. Дубівська, 3, управління фітосанітарної безпеки в Турійському районі.

Галина Беляновська,

провідний спеціаліст управління фітосанітарної  безпеки  в Турійському районі.  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора