Турійська селищна рада територіальна громада
Волинська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Борщівник Сосновського – небезпечний для здоров’я та життя бур’ян!

Дата: 13.05.2021 12:11
Кількість переглядів: 679

 

Фото без опису        На території Турійської територіальної громади значного поширення набув небезпечний бур’ян – борщівник Сосновського. Якщо не вжити невідкладних заходів, то цей  бур’ян перетвориться на стихійне лихо.        

Борщівник Сосновського (HeracleumsosnowskyiManden) – багаторічна рослина родини зонтичних (Apiaceae). Стебло високе порожнисте 3–5 м у висоту, товщина стебла – до 10 см. Насіння борщівника розноситься вітром і переноситься водою, тому зарості його часто зустрічаються уздовж річок, узбіччя доріг, лісових насаджень, пасовищ та полів. Воно проростає при температурі 1–2 оС, а сходи з’являються при 7–10 оС. Витримує приморозки до 6–8 оС, а взимку мінус 20–25 оС. У грунтi насіння борщівника може зберігати життєздатність 3–5, іноді 10–15 років.

У рослин, що плодоносили, нагромадження маси в середині літа практично припиняється і вони у вегетуючому стані залишаються до глибокої осені, добре перезимовують і наступного року відростають відразу ж після танення снігу. Через 40–45 днів після початку весняного відростання їх висота сягає 1,5–1,7 м. Приблизно через місяць  найбільш розвинені рослини зацвітають. Тривалість цвітіння становить 30-40 днів. На центральних  парасольках  насіння  дозріває через 40–45 днів, на бічних – на 7–10 днів пізніше. Після плодоношення рослина відмирає. Якщо немає умов для цвітіння (через недостатню кількість поживних речовин, затінення, посухи або регулярного скошування), воно затримується. За таких умов рослини можуть жити до 12 років.

          Особливістю є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, який під впливом сонячної енергії спричиняє дуже сильні опіки при контакті з рослиною відкритими частинами тіла. Навіть найменше торкання до рослини, особливо під час викидання цвітоносів, викликає сильні опіки, які важко гояться, викликають ряд дерматитів. У випадку, якщо краплина соку цієї отруйної рослини попала на тіло або відбувся дотик до рослини, то ту ділянку тіла необхідно терміново закрити щільною тканиною, щоб запобігти попаданню сонячних променів, а потім добре промити холодною водою з милом. Підступність борщівника в тому, що, на відміну від кропиви, яка жалить одразу, реакція в результаті опіку проявляється через кілька годин.

            Щоб не постраждати від борщівника, слід знати як він виглядає і в жодному разі його не торкатися. 

Через зростання площ зайнятих борщівником, спостерігається витіснення ним місцевих видів трав’янистих рослин і навіть деяких порід дерев (особливо сосни та ялини). Захоплюючи нову площу, він пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екосистем і створює навколо себе власну, неприйнятну для природи тієї чи іншої місцевості. Тому необхідно систематично проводити заходи щодо знищення цієї отруйної рослини.

На практиці доведено найсуттєвіші методи знищення борщівника Соснов­ського:   

 - молоді рослини є доброю кормовою культурою (фаза розетки до викидання суцвіття), яку охоче випасають корови, вівці, коні тощо; 

- систематичне підкошування, щоб не дати утворитися суцвіттю; особливо ефективним є підрізання (кореневої шийки) на глибині 8–12 сантиметрів. Шляхом обробітку грунту або викопуванням.

Найефективніший засіб боротьбихімічний, який потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду у фазі розетки або після весняного скошування при появі дружніх сходів у фазі розетки. Проти борщівника рекомендують застосовувати препарати гліфосатної групи, у тому числі  Гліфовіт, Раундап Макс, Чистопол, Антибур’ян, Напалм, Ураган Форте та інші, які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих фірмових магазинів, у фірмах, котрі займають реалізацією цієї продукції. За період від весни до осені хімічний обробіток  необхідно проводити 2–3 рази в міру відростання нових рослин. Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» при цьому слід суворо дотримуватись регламентів застосування  і санітарних правил.

Що не можна робити, знищуючи зарості борщівника:

- скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не матиме потрібного ефекту (якщо тільки скошені рослини не будуть тут же спалені, або якось інакше знищені відразу після скошування);

- допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, бо сприятиме більшому розмноженню.

          Зважаючи  на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.          

          Перша допомога при опіку борщівником:

           - по можливості в найкоротші терміни промити уражені ділянки господарським милом в проточній воді;

           - промити уражені ділянки спиртовмісною рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом (пантенол, олазоль, борний вазелін), і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини;

           - не розкривати пухирів, які утворились;

           - звернутись до медичної установи.

             Суворо дотримуйтесь  правил техніки безпеки при роботі пестицидами!

 

    Галина Беляновська, провідний спеціаліст управління  фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області.  

Фото ілюстративне.                                                                                                                                                                                                             

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора