Турійська селищна рада територіальна громада
Волинська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як придбати якісний насіннєвий матеріал, остерігаючись фальсифікації

Дата: 15.03.2021 18:17
Кількість переглядів: 1010

Кожен господар повинен бути впевненим, що придбане ним насіння не підробка, а є визнаним та відповідає стандартам якості. Введення в обіг насіння в Україні регламентовано Законами України «Про насіння і садивний матеріал», «Про охорону прав на сорти рослин» та низкою нормативно-правових актів.

Вберегтися від контрафактного чи фальсифікованого насіння можна тільки будучи добре проінформованим.

Контрафактом вважається ввезення продукції особами, що не уповноважені виробником або власником торгової марки та сорту, як об’єкта інтелектуальної власності, на який отримано супровідні документи для здійснення імпорту товару на певну територію або регіон.

 Фальсифіковане насіння – продукція, виготовлена на території України з порушенням технології, неправомірним використанням найменувань сортів, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні зі спотвореним вмістом та з копіюванням зовнішнього оформлення оригінальної тари.

Придбання контрафактного чи фальсифікованого насіння може призвести до низки проблем: погана схожість, висока захворюваність рослин, низька врожайність та якість врожаю, великий вміст сортової домішки, тощо.

Компанії-оригінатори докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту:

 • тривимірне зображення-голограма (зі зразком можна ознайомитись на сайті компанії, будь-які відхилення можуть свідчити про підробку);
 • голограма розташована на місці, де зшивається мішок, і у разі відкриття вона руйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;
 • QR-код (при наявності), який дозволить через мобільний додаток провести легку перевірку;
 • індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);
 • мішок повинен бути добре склеєний/ рівно прошитий, текст і малюнок - нанесені акуратно, фарба не повинна залишати відбитки на руках і розмиватися при попаданні вологи.
 • Підробка зазвичай представляє собою дешеві вітчизняні гібриди/сорти, запаковані у фірмові мішки. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається, на мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері, номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо, вони мають інший шов, неправильно нашиту етикетку.

 

Щоб не придбати фальсифіковане насіння, дотримуйтесь наступних порад:

 1. Купуйте насіннєвий матеріал тільки в офіційних дистриб'юторів. Кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб'юторів і обізнана про недобросовісних продавців або підробок насіння;
 2. Завжди перевіряйте усю можливу інформацію про виробника/ дистриб’ютора у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто можна знайти інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження тощо.
 3.  Вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні. Оригінальна продукція має повний пакет супроводжуючих документів, виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, що знаходиться у відкритому доступі;
 4. Перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетках, що мають бути на кожному мішку. Номер партії та країна походження насіння повинні співпадати. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту;
 5. Щоб мати уявлення про загальну картину цін на продукцію, перегляньте вартість на сайтах виробників. В першу чергу-ціна нижче, ніж на ринку є завжди підозрою. Якісне насіння високих категорій не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають не малі кошти.

                     ФОРМА

етикетки для маркування партії насіння,

 відповідно до Наказу МАП 10.07.2017 № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки»

 

 

Фото без опису

 

Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області

Управління фітосанітарної безпеки

тел. (0332) 77-24-11.

 

Пам’ятайте: використання для посіву фальсифікованого насіння може спричинити втрату до 25% урожаю


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора